Według szacunków British Council angielski jest językiem ojczystym dla niemal 450 milionów ludzi, drugim dla ok. 350 mln ludzi, a językiem obcym dla nawet dla miliarda osób na całym świecie. Biorąc pod uwagę te informacje nikogo nie powinien dziwić fakt, że kursy języka angielskiego cieszą się nieustającą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób, które pragną zdobyć cenne umiejętności. Dobry lektor języka angielskiego jest zatem na wagę złota – dzięki niemu w szybki i przystępny sposób opanujesz znajomość nowego języka.

Jakie kompetencje powinien posiadać lektor języka angielskiego?

Mimo, że prywatne szkoły języka angielskiego nie mają obowiązku spełniania wytycznych nakładanych przez Ministra Edukacji, ani też nie są zobowiązane do przestrzegania przepisów Karty Nauczyciela, to nie jest to równoznaczne z faktem, że pracę jako lektor języka angielskiego może podjąć dosłownie każdy. W pracy tej bowiem liczy się nie tylko posiadanie pasji do lekcji z dziećmi i dorosłymi. Ogromne znaczenie ma również zaangażowanie i chęć nieustannego doskonalenia kompetencji językowych. Poświadcza to, że lektor języka angielskiego pracuje z pasją i będzie mógł nią zarażać swoich studentów.

Dokumentem poświadczającym przygotowanie do pracy w zawodzie może być zarówno dyplom ukończenia studiów przynajmniej w stopniu licencjata filologii bądź lingwistyki, jak i certyfikat potwierdzający uzyskanie pozytywnego (i zadowalającego) wyniku z egzaminów językowych.

Oprócz tego, w pracy lektora niezwykle istotne są również kompetencje pedagogiczne i dydaktyczne. Bez umiejętności dokładnego tłumaczenia, empatycznego podejścia do studentów biorących udział w zajęciach oraz nauczania z wykorzystaniem rozmaitych pomocy dydaktycznych prowadzenie zajęć z języka obcego będzie mało interesujące i skuteczne.

Cenne umiejętności przydatne podczas prowadzenia zajęć języka angielskiego

Zestaw niezbędnych i bardzo pożądanych na rynku pracy kompetencji zawodowych, to jeszcze nie wszystko. Lektor języka angielskiego, który pracuje nie tylko na własną renomę, ale również dobre imię szkoły językowej, powinien także posiadać kilka cech charakterystycznych, które sprawią, że nauka angielskiego będzie satysfakcjonująca dla obu stron – zarówno nauczyciela, jak i osób które chcą szlifować języki obce.

Na miano dobrego lektora z pewnością zasługuje każdy, kto:

  • Wykazuje się komunikatywnością oraz może pochwalić się wysokimi kompetencjami interpersonalnymi. Introwertyk -w szczególności pracujący z dziećmi – może mieć niską skuteczność. O wiele lepiej z prowadzeniem kursów grupowych oraz indywidualnych poradzą sobie przebojowe osoby łatwo nawiązujące nowe znajomości. Lektorzy, którzy wzbudzają sympatię i motywują słuchaczy do działania zarażają pasją do nauki języka.
  • Wie jak prawidłowo organizować swoją pracę. Kluczową kwestią jest także umiejętność dobrego rozplanowania poszczególnych lekcji. Przekłada się to na imponujący sukces edukacyjny.
  • Jest kreatywny. Szkoły językowe poszukują pracowników, którym nie tyko nie brak doświadczenia, ale również są w stanie zaproponować innowacyjne i skuteczne metody nauczania. Przekładają się one na osiąganie znacznie lepszych wyników przez uczniów. Sprawiają, że nauka naprawdę staje się przyjemnością.
  • Pragnie stale poszerzać swoje kompetencje i wie, że kluczem do sukcesu jest inwestycja w siebie. Egzaminy językowe to jeszcze nie wszystko. Lektor języka angielskiego z powołaniem powinien także brać udział w doszkalających zajęciach, które inspirują do innowacyjnych technik pracy z uczniami.

Szkoła językowa Break The Ice to miejsce, gdzie nauka języka to czysta przyjemność

Lektorzy języka angielskiego pracujący w szkole językowej Break The Ice to ludzie z powołania! Dzięki wysokim kwalifikacjom – zarówno językowym jak i pedagogicznym – jesteśmy w stanie prowadzić lekcje wyróżniające się wysoką skutecznością. Pracujemy zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i dorosłymi. Dostosowane do potrzeb tempo oraz poziom nauki sprawią, że szybko przyswoisz sobie najważniejszae zagadnienia.

Jesteś ciekaw jak prowadzi lekcję nasz lektor języka angielskiego? Zapisz się na zajęcia próbne! Przekonaj się sam jak przyjemna może być nauka języka angielskiego 🙂