Matura ustny angielski zbliża się wielkimi krokami! Jak się do niej przygotować? Co pomoże Ci w przełamaniu bariery językowej? Na jakie aspekty zwracać uwagę w trakcie swoich wypowiedzi? Podpowiadamy!

Matura ustny angielski

Matura ustna z języka angielskiego nie jest podzielona na poziomy zaawansowania, tak jak ma to miejsce w przypadku matury pisemnej z angielskiego. Na egzamin przychodzisz tylko raz, a zadania są takie same zarówno dla tych którzy zdecydowali się na maturę pisemną rozszerzoną jak i podstawową.

Jak wygląda matura ustna z angielskiego?

Egzamin maturalny ustny z języka angielskiego trwa około 15 minut i składa się z czterech części.

Rozgrzewkowa rozmowa wstępna zajmuje około 2 minut. Będzie dotyczyć Twojego życia i zainteresowań. Pomoże Ci się rozluźnić i oswoić z wypowiadaniem się w języku angielskim.

Zadanie 1 – odgrywanie ról – trwa maksymalnie 4 minuty. Wraz z egzaminującym wcielicie się w role nakreślone w poleceniu, na zapoznanie się z którym będziesz mieć 30 sekund. Pamiętaj aby odnieść się do 4 elementów wspomnianych w poleceniu i rozwinąć swoją wypowiedź.

Zadanie 2 – Opis ilustracji i odpowiedź na 3 pytania – trwa maksymalnie 3 minuty. Będziesz opisywać przedstawioną Ci ilustrację i odpowiesz na trzy pytania związane z tematyką ilustracji, które zada Ci egzaminator.

Zadanie 3 – wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedź na 2 pytania – trwa maksymalnie 5 minut. Jedną minutę będziesz mógł poświęcić na zapoznanie się z materiałem stymulującym. Następnie wybierzesz, który element najlepiej spełnia warunki podane w poleceniu. Uzasadnisz swój wybór a także powody dla których odrzucasz pozostałe elementy. Na koniec osoba egzaminująca zada Ci jeszcze dwa pytania związane z tematyką materiału stymulującego.

Co jest oceniane w trakcie matury ustnej z języka angielskiego?

Egzaminatorzy ocenią wypowiedź zdającego na podstawie kilku kryteriów. Będą to:

  • sprawność komunikacyjna: 0-18 punktów
  • zakres środków leksykalno-gramatycznych: 0-4 punktów
  • poprawność struktur leksykalno-gramatycznych: 0-4 punktów,
  • wymowa: 0-2 punktów
  • płynność wypowiedzi: 0-2 punktów

Rozmowę będzie prowadzić jeden z egzaminujących, natomiast drugi obserwuje przebieg egzaminu i nie bierze aktywnego udziału.

Jak przygotować się do matury ustnej z języka angielskiego?

Ilość zagadnień potrzebnych do zdania egzaminu ustnego z języka angielskiego może wydawać się ogromna. Jednak nie ma się czego obawiać! Jakie zagadnienia warto sobie odświeżyć w ostatnich tygodniach przygotowań do matury ustnej z języka angielskiego? Z pewnością praktyczne okażą się przydatne wyrażenia i zwroty ułatwiające rozpoczęcie wypowiedzi czy też logiczne jej ułożenie. Takie słownictwo nie tylko sprawi, że Twoja rozmowa nie będzie chaotyczna. Dzięki niemu będziesz też w stanie umiejętnie operować czasem swojej wypowiedzi.

Konieczna jest również znajomość struktur gramatycznych podstawowych czasów przyszłych, przeszłych i teraźniejszych. Choć najpewniej w wypowiedzi ustnej nie będziesz musiał użyć czasu Past Perfect Continuous, Past Simple i Past Continuous będą na pewno potrzebne, by opowiedzieć o jakimś zdarzeniu z przeszłości.

Powtórz również podstawowe słownictwo ze wszystkich obowiązujących na maturze działów. Dzięki temu nie zaskoczy Cię zadanie polegające na budowaniu wypowiedzi dotyczących np. środowiska naturalnego czy nauki i techniki.

O czym pamiętać, by nie stresować się w trakcie egzaminu ustnego?

Nie spiesz się, mów spokojnie i wyraźnie, w naturalnym tempie. Unikniesz dzięki temu chaotycznej wypowiedzi i dobrze zagospodarujesz czas na poszczególne zadania. Używaj synonimów i opisuj rzeczy – każdemu zdarza się zapomnieć słówko, które akurat jest potrzebne. Pamiętaj, że najwięcej punktów otrzymujesz za zdolność do komunikacji, a nie za znajomość słownika na pamięć 🙂 Na czas egzaminu zapomnij o języku polskim. Jeśli nie zrozumiesz egzaminatora, nie bój się poprosić go o powtórzenie lub wyjaśnienie pytania.

Jak wypracować płynność wypowiedzi w języku angielskim?

Przełamanie bariery językowej nie musi być trudne. Zwiększ kontakt z językiem angielskim mówionym, słuchaj muzyki, podcastów, oglądaj seriale z angielskimi napisami. Dzięki temu osłuchasz się z przydatnymi zwrotami. Pomaga to też w mimowolnym przyswojeniu struktur leksykalno gramatycznych.

Jak we wszystkim, w nauce angielskiego potrzebna jest również praktyka. Najbardziej skutecznym i ogólnodostępnym sposobem jest wzięcie udziału w kursie językowym.

Dzięki zajęciom online z angielskiego w szkole Break The Ice stworzysz dodatkową okazję do posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Ponadto, nasi doświadczeni lektorzy mogą prowadzić lekcje pod kątem egzaminu ustnego z angielskiego, dzięki czemu jeszcze lepiej oswoisz się z jego formą. A wtedy zdanie matury ustnej z angielskiego będzie jedynie formalnością!

Jeśli chcesz przygotować się do egzaminu maturalnego ustnego z języka angielskiego, umówmy się na zajęcia próbne! Napisz do nas – ustalmy pasujący Tobie termin.

Może Cię również zainteresować: Jak nauczyć się angielskiego? 8 sposobów