fbpx ...
NOWOŚĆ! E-book Giga Prasówka Sprawdź teraz NOWOŚĆ! E-book Giga Prasówka Sprawdź teraz NOWOŚĆ! E-book Giga Prasówka Sprawdź teraz NOWOŚĆ! E-book Giga Prasówka Sprawdź teraz

Small talk to swego rodzaju gadka szmatka, czyli rozmawianie dla samej rozmowy. Na co to komu? Błahe rozmowy po angielsku pomagają w nawiązywaniu znajomości i szukaniu wspólnych tematów. Można więc powiedzieć, że small talking pomaga w przełamywaniu pierwszych lodów, dlatego warto wiedzieć, jak zacząć rozmowę i jakie tematy są uznawane za idealne do small talku.

Po co nam small talk?

Small talk to dosłownie „mała rozmowa”, czyli konwersacja, którą prowadzimy dla zabicia czasu, na przykład podczas spotkania z nieznajomymi, jechania windą z sąsiadem, bankietu, czekania na przystanku czy podróży taksówką. Jej celem jest przerwanie niezręcznej ciszy i znalezienie tematu do rozmowy. Inną nazwą small talku jest weather talk, czyli rozmowa o pogodzie – jest to bowiem najpopularniejszy temat do niezobowiązującej konwersacji. Dla jednych small talk to strata czasu, dla innych prawdziwa sztuka. Umiejętne prowadzenie small talku dużo mówi o człowieku – stanie bez słowa często bywa odbierane jako dziwne, a przechodzenie od razu do konkretnych tematów może być uznawane za nietaktowne. W krajach anglosaskich small talk jest traktowany bardzo poważnie, dlatego warto wiedzieć, jak rozpocząć rozmowę, by nie wyjść na osobę nietaktowną i obcesową. 

Jak prowadzić small talk? Podstawowe zasady

Dobra wiadomość jest taka, że small talku można się nauczyć. Zacznijmy od podstawowych zasad, do których należy się stosować podczas niezobowiązującej rozmowy. Pamiętaj, że small talk ma być przyjemnym doświadczeniem dla obu stron, dlatego warto wiedzieć nie tylko, co mówić, ale też, jakich tematów unikać. Small talk to okazja, by porozmawiać po angielsku z obcą osobą, dlatego warto praktykować go podczas zagranicznych podróży.

Okaż zainteresowanie

Pierwszą zasadą jest uśmiech i okazanie zainteresowania rozmówcy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadzenie rozmowy po angielsku może być na początku trudne, jednak warto praktykować small talk, by rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne. Nie martw się, że pomylisz czasy lub zapomnisz jakiegoś słówka. Możesz wprost powiedzieć, że uczysz się angielskiego: Twój rozmówca na pewno doceni szczerość. Zaczynając rozmowę, zawsze wychodź z założenia, że każda okazja jest dobra, by poznać kogoś ciekawego – być może będzie to początek wspaniałej przyjaźni? A więc pierwsza rada: uśmiechaj się, utrzymuj kontakt wzrokowy i wyjmij ręce z kieszeni!

Unikaj pytań zamkniętych

W small talku nie powinniśmy zadawać pytań, na które można odpowiedzieć TAK lub NIE. Dlaczego? Jeśli nasz odbiorca będzie nieśmiały, zadawanie tego typu pytań może sprawić, że rozmowa nie będzie się kleić, a nam szybko skończą się pomysły. Wykorzystaj to, że większość ludzi lubi mówić o sobie, dlatego trenuj zadawanie prostych pytań, na przykład „Czym się zajmujesz?” (What do you do?) albo „Skąd pochodzisz?” (Where are you from?). Dobrą praktyką jest „oddawanie pytania” – po udzieleniu odpowiedzi rozmówca powinien spytać What about you?, a my w tym momencie możemy opowiedzieć o sobie. 

Uważaj na trudne tematy

Nie wychodź z założenia, że Twój rozmówca ma takie same przekonania jak Ty. Unikaj więc tematów ryzykownych, które mogłyby doprowadzić nawet do kłótni. Zaliczamy do nich przede wszystkim politykę i religię. Staraj się też unikać tematów osobistych, które są związane m.in. ze stanem zdrowia, zarobkami czy życiem prywatnym rozmówcy. 

Bezpieczne tematy do rozmowy to m.in.:

  • pogoda,
  • podróże,
  • praca,
  • kulinaria,
  • sport,
  • rozrywka,
  • hobby.

Bądź uważnym słuchaczem

Aktywne słuchanie to podstawa dobrego small talku. Jeśli rozmowę zaczyna druga strona, pamiętaj, by również zadawać pytania (np. What about you?), a nie tylko mówić o sobie. Okaż rozmówcy szacunek i skup się na treści jego wypowiedzi. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, grzecznie poproś o powtórzenie (Could you say that again, please?). Podczas rozmowy zwróć ciało w kierunku rozmówcy i utrzymuj subtelny kontakt wzrokowy. Nigdy nie przerywaj jego wypowiedzi i nie udzielaj nieproszonych rad. Unikaj gwałtownych emocji i podnoszenia głosu, a jeśli dany temat będzie dla Ciebie drażliwy, zmień go na inny. A co najważniejsze: nie korzystaj z telefonu podczas rozmowy! Jest to odbierane jako niekulturalne, a odbiorca ma wrażenie, że go lekceważysz.

Jak prowadzić small talk? Przykładowe zwroty

Jak znaleźć temat do rozmowy? To wcale nie jest trudne! Jeśli nie wiesz, o czym porozmawiać, zacznij od klasycznej konwersacji o pogodzie. Możesz też poruszyć inne bezpieczne tematy, takie jak praca, podróże, rozrywka, sport, kulinaria czy hobby. Poniżej znajdziesz przykładowe zwroty, które pomogą Ci rozpocząć rozmowę.

Weather talk

Pogoda to bez wątpienia jeden z najlepszych tematów na small talk. Każdy z nas ma swoją ulubioną temperaturę, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by pochwalić lub skrytykować pogodę. Można też porozmawiać po angielsku o zapowiadanych zjawiskach atmosferycznych, na przykład jutrzejszym ochłodzeniu, ociepleniu, deszczu, upale czy śniegu.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Brytyjczycy często podczas small talku poruszają temat pogody, aby wyczuć nastrój swojego rozmówcy? Gdy byłam na studiach, jeden z naszych wykładowców (Brytyjczyk) zdradził, że gdy dzwonią do niego z banku z Anglii, to od tego zawsze zaczynają rozmowę. 🙂

 

Przydatne zwroty:

  • What a beautiful day, isn’t it? – Piękny mamy dzień, prawda? 
  • It’s so cold, isn’t it? – Ale zimno, prawda?
  • It’s so hot, isn’t it? – Ale gorąco, prawda?
  • Nasty weather today, isn’t it? – Okropna dziś pogoda, prawda?
  • The weather is perfect for a walk today – Dzisiejsza pogoda jest idealna na spacer.
  • I can’t believe it’s so hot in October! – Nie mogę uwierzyć, że w październiku jest tak gorąco!
  • Oh no, it’s raining again! – O nie, znowu pada!
  • Do you know what the weather forecast is for tonight? – Czy wiesz, jaka jest prognoza pogody na dzisiejszy wieczór?
  • Have you heard the weather forecast for tomorrow? – Wiesz, jaka pogoda będzie jutro?
  • It’s supposed to be cloudy on Saturday. – W sobotę ma być pochmurno.

Have you ever been to…?

Kolejnym tematem idealnie nadającym się do small talku są podróże. Ten temat warto poruszyć na przykład na dworcu, choć sprawdzi się również w sąsiedzkiej rozmowie. Może się jednak zdarzyć, że nasz rozmówca będzie domatorem, który nie przepada za podróżami. W takiej sytuacji warto zmienić temat na filmy czy książki.

Przydatne zwroty:

  • Have you ever been to Poland? – Byłeś kiedyś w Polsce?
  • Where are you planning to go on holiday this year? – Gdzie wybierasz się na wakacje w tym roku?
  • What’s your favourite place you’ve ever travelled to? – Jakie jest Twoje ulubione miejsce, w którym byłeś?
  • What’s the best part of travelling for you? – Co najbardziej lubisz w podróżach?
  • Which countries have you visited in Europe? – W jakich europejskich krajach byłeś?
  • How do you usually plan your holidays? – Jak zazwyczaj planujesz swoje podróże?
  • Do you recommend any travel podcasts? – Polecasz jakieś podcasty podróżnicze?

Hobby i rozrywka 

Small talks można prowadzić też na tematy związane z zainteresowaniami – jest to dobry sposób, by znaleźć osoby mające podobne hobby lub porównać opinie na temat obejrzanych filmów czy przeczytanych książek.

Przykładowe zwroty:

  • What do you do in your free time? – Co robisz w wolnym czasie?
  • Do you have any hobbies? – Masz jakieś zainteresowania?
  • That’s really interesting! Tell me more about your hobby. – To bardzo ciekawe! Opowiedz mi więcej o swoim hobby.
  • Have you watched anything interesting on Netflix recently? – Obejrzałeś ostatnio coś ciekawego na Netflixie?
  • The last season totally disappointed me. What do you think? – Ostatni sezon całkiem mnie rozczarował. Co myślisz?
  • Have you ever read anything by Zadie Smith? – Czytałeś kiedyś coś Zadie Smith?
  • Is there anything good on? – Czy grają coś dobrego (w kinach)?
  • Does London have any good clubs? – Czy w Londynie są jakieś dobre kluby?

Chcesz poćwiczyć small talk? Zapisz się na kurs General English, który jest przeznaczony dla osób pragnących rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne lub na kurs grupowy, na którym poćwiczyć small talk wspólnie z grupą na tym samym poziomie językowym. Napisz do nas – ustalimy termin i przełamiemy pierwsze lody!

Sprawdź moje podejście do nauczania!

W moim newsletterze iceMessage dzielę się swoimi przemyśleniami o nauce języka oraz motywuję Cię do działania!

Nazywam się Marta Lipińska i jestem magistrem filologii angielskiej oraz certyfikowaną nauczycielką, właścicielką szkoły językowej online “Break the Ice”.

Na co dzień pomagam osobom dorosłym oraz młodzieży przełamywać barierę i rozwijać kompetencje językowe w oparciu o metody komunikacyjne oraz treści autentyczne.

Uwielbiam tworzyć własne materiały edukacyjne! Dzielę się niektórymi z nich w moim newsletterze iceMessage.

Uważam, że nauka języka obcego to nie tylko środek do celu, ale przede wszystkim – ekscytująca i nigdy niekończąca się podróż w nieznane, i staram się do tego przekonać swoich kursantów.

A może szukasz czegoś konkretnego?

Najnowsze artykuły na blogu

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.