Hello! Dziś przybywam do Was z dawką motywacji! Jak wprowadzić nawyk uczenia się języka obcego regularnie? Mam dla Was wpis, do którego zainspirowała mnie książka “Atomic Habits” autorstwa Jamesa Cleara.

Tworzysz czasem “to-do lists”, czyli listy rzeczy, które chcesz zrobić danego dnia? Powinieneś! Ja swoje plany bardzo często zapisuję w notatniku. Wykreślanie tego, co już zrobiłam, daje niesamowitą satysfakcję, ale również łatwiej jest pamiętać o wszystkim i manewrować czynnościami, czyli zdecydować, co mogę zrobić jutro, jeśli bardzo nie mam na to ochoty danego dnia.

Aby wprowadzić nawyk uczenia się regularnie…

 

Uwzględnij naukę w swoich planach – tu lista może okazać się pomocna

Pomyśl o tym, jakie korzyści niesie ze sobą nauka języka obcego i jaką osobą dzięki temu się staniesz. Np. “Chcę być osobą, która umie rozmawiać z ludźmi niezależnie od ich pochodzenia”. Powtarzaj to codziennie na głos – wtedy stanie się to bardziej namacalnym zobowiązaniem, a nie tylko nic nieznaczącym pomysłem w głowie.

 

Zastosuj zasadę dwóch minut – co to oznacza?

Postanów sobie, że będziesz codziennie rano (lub o inne porze) przez dwie minuty uczył się angielskiego. Jeśli uda Ci się wprowadzić ten nawyk, po czasie stwierdzisz, że skoro już to robisz, to możesz równie dobrze poświęcić na to 5 minut, 10, 15… Zacznij od 2, a najlepiej w ogóle od otworzenia książki do angielskiego REGULARNIE! Nie śpiesz się.

Połóż książkę do angielskiego lub zeszyt w widocznym miejscu. Nie chowaj ich do szafki – zadbaj o to, aby były w zasięgu Twojego pola widzenia – w ten sposób nie zapomnisz o nauce.

 

Schowaj ten telefon!

No… chyba że korzystasz akurat z aplikacji do nauki angielskiego. Jeśli telefon Cię rozprasza, zostaw go w innym pokoju, albo w ogóle poproś kogoś z domowników o jego schowanie.

 

Otaczaj się językiem!

Kojarz go z czymś przyjemnym – ulubioną książką czy filmem. Oglądaj seriale z napisami (polskimi lub angielskimi) lub nawet bez, czytaj o tematach, które Cię interesują. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę, to oglądaj seriale i filmy z napisami polskimi. Powiedz dubbingowi “do widzenia”!

 

Ucz się przed (lub po) zrobieniem czegoś, na co masz ochotę

Możesz w ten sposób zaimplementować nawyk uczenia się. Jeśli jesz ulubioną czekoladę lub oglądasz ulubiony serial o określonej porze, postanów: “Zanim zrobię X, pouczę się angielskiego” lub „Pouczę się angielskiego po zrobieniu X”. Nawyk będzie kojarzył Ci się z czymś przyjemnym.

Co jeszcze dodałbyś do tej listy?